Krówki reklamowe – jaką mają historię?

Krówki reklamowe
Krówki reklamowe

Krówki to niezwykle popularne gadżety reklamowe, którymi chętnie zajadają się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Smak ciągutek przypomina o beztroskich czasach dzieciństwa, wywołując uśmiech na twarzy. Takie słodkości są zarówno niedrogie, jak i niezwykle skuteczne. Wręczając klientowi, czy to potencjalnemu czy obecnemu, zapakowaną w estetyczne opakowanie z logo marki krówkę, możemy mieć pewność, że taki gest zapadnie w jego pamięci na długi czas. Jaką historię mają te słodkości? Garść przydatnych informacji na ten temat.Za ojca produktu, jakimi są krówki reklamowe uznaje się Feliksa Pomorskiego, który recepturę na ciągutki przywiózł na początku XX wieku z Żytomierza. Mając 17 lat, opuścił on swój rodzinny dom i udał się do swojego wujka – cukiernika, w celu odbycia praktyk. Chłopiec pracował jako pomocnik kelnera oraz boy hotelowy. Pobierał również nauki w należącej do niego cukierni, gdzie pierwszy raz spróbował słodkich krówek.

Ważną datą w historii produktów, jakimi są krówki reklamowe jest rok 1921, kiedy to Feliks Pomorski założył w Poznaniu wytwórnię cukierków, która produkowała aż 200 różnych rodzajów słodkości i zatrudniała ponad 40 osób. Posiadał on również sieć sklepów ze słodyczami, które zlokalizowane były w centrum miasta. Niestety, w czasie II wojny światowej, podczas najazdu niemieckich najeźdźców, Pomorski został zmuszony do opuszczenia swojej fabryki.

W tym momencie produkcja słodkości, jakimi są krówki reklamowe stanęła pod znakiem zapytania. Pomorski początkowo zajmował się ogrodnictwem, lecz po jakimś czasie zdecydował się wrócić do swojej dawnej pasji, czyli cukiernictwa. Zdecydował, że specjalizować będzie się w tworzeniu krówek, jako że do ich produkcji w zupełności wystarczające były mleko oraz cukier. Obecnie reklamowe słodkości tego typu dostępne są w wielu różnych wersjach i smakach. Do wyboru mamy krówki kruche oraz ciągnące się. Mogą mieć one smak waniliowy, śmietankowy, kawowy czy kokosowy. Niekiedy dodaje się do nich również maku czy pokruszonych orzechów.